Jak z uvedených pramenů jednotlivých historických lokalit vytvořit společný znak současné obce?
Heraldická praxe tvorby obecních znaků počítá v případě, že obec tvoří dvě či více historicky či sídelně samostatných částí, se dvěma způsoby koncepce znaku:
V případě obce Jiříkov se vzhledem k vysokému počtu místních částí obce ukazuje jako vhodnější první z uvedených koncepcí. Všechny varianty návrhu znaku tak proto vycházejí z pečetních a razítkových obrazů Jiříkova a jen některé varianty návrhu doplňují základní svatojiřský motiv figurami tlapatých křížů, jež se objevují na sfragistických symbolech místních částí.
Varianty 1-8 představují barevně dotvořený doslovný heraldizovaný přepis pečetního obrazu. Znakový štít je tedy vyplněn figurou na koni sedícího sv.Jiřího, kterak probodává kopím draka.
Varianta 1 pokládá uvedený figurální výjev na červeno-stříbrně polcený štít se třemi černými šikmými břevny v levé půli, tj. na erb pánů ze Sovince – nejstarších majitelů hradu Sovinec jakožto významné historické památky na území dnešní samosprávné obce Jiříkov, zatímco varianty 2-4 na tento rodový znak odkazují pouze polcením a barvami. Varianty 6-8 pak doplňují popsaný hagiografický obraz dvěma tlapatými kříži.
Varianty 9-12 rovněž navazují na obraz jiříkovských znamení, ovšem realistický výjev světce zjednodušují heraldicky do podoby svatojiřského neboli heroldského kříže. I tyto varianty přitom vycházejí z kompozice erbu pánů ze Sovince, stejně jako varianty 13-14, v nichž sv.Jiřího zastupuje buď volný kříž nebo meč doplněný figurou stylizovaného kopřivového listu z erbu biskupa Brunona, jenž připomíná nejstarší zmínku o vsi Jiříkov již ve 13.století.
Ve variantách 9-12 je pomocí počtu křížů, či znakových polí vyjádřen také počet místních částí obce.
Při realizaci návrhu znaku lze postupovat tak, že se jednotlivé varianty návrhu znaku od sebe liší kromě kompozičního řešení také v barevném provedení.
Pokud jde o zvolení barev znaku v obecné rovině, existuje v heraldickém tvarosloví pravidlo o nemožnosti pokládání barvy na barvu a kovu na kov. Co to znamená?
V klasické komunální heraldice českých zemí hovoříme o šesti základních tinkturách, k nimž posléze přibyly další doplňkové tinktury, kupříkladu tzv. přirozené barvy. Dvě z oněch základních tinktur jsou tzv. kovy - zlatá neboli žlutá a stříbrná neboli bílá, zatímco ostatní - červená, modrá, zelená a černá - patří do kategorie barev.
Je tedy možno volit buď kovový štít (resp. kovové pole štítu) a barevné figury, či opačně barevný štít (resp. barevné pole štítu) a figury kovové. V obou případech je přitom vhodné zachovat co nejmenší možný počet tinktur.
U návrhu znaku pro obec Jiříkov lze pak - při zachování popsaného pravidla - uvažovat o následujících barevných kombinacích s těmito významy:
Jiříkov č. 86, 793 51 Břidličná
po, st: 8.00 - 12.00, 12.30 - 17.00
po, st: 8.00 - 12.00, 12.30 - 16.00
Možnost platby kartou